Sigaranın zararları nelerdir?

SİGARA TABİKİDE ;

Bir şeye kızdığımızda ,streslendiğimizde ,trafiğe sıkıştığımızda, zevk için veya bağımlılık yaptığı için sigara kullanırız

Günümüzde her yıl 3 ila4 milyon insan ve her gün 15,00’nin üzerinde kişi sigaradan hayatını kaybediyor. gerekli önlemler alınmazsa bu sayının yılda 12 milyonlu rakamlara çıkması görünmektedir. Yakın bir zaman içerisinde sigaranın AIDS, tüberküloz, trafik kazası, anne ölümleri, intihar ve cinayetlerin toplamından daha fazla insanı öldüreceği düşünülmektedir.

Dünya sağlık örgütü istatistiklerine göre dünya ülkelerinin birçoğunda en çok rastlanan ve kanserden en çok ölüme yol açan nedenler arasında ilk sırayı akciğer kanseri alıyor. Son 40 yılda yüzde 250 oranında artış gösteren akciğer kanserine sadece ABD’de her yıl 160 bin kişi yakalanmaktadır. Türkiye’de ise her yıl 30-40 bin kişide akciğer kanseri görülmektedir. Akciğer kanserlerinin yüzde 85’inin nedeni sigaradır. Uzmanlar, 100 bin kişilik nüfusta hiç sigara içmeyenlerin akciğer kanserine yakalanma oranının 0.1-0.2, günde bir paket içenlerde 44, 1-2 paket içenlerde 58, günde 2 paket ya da daha fazla içenlerde 72 olduğuna dikkat çekiyor.
Kronik bronşit’in yüzde 75’inin, kalp hastalıklarının yüzde 25’inin nedeni sigaradır.
Günde sadece 5 tane sigara içen hamile bir kadının erken doğum yapması ya da oldukça küçük ve de sağlıksız bir bebek doğurma riski yüksek oranda artmaktadır.
Ağız kanseri vakalarının tamamına sigara yol açmaktadır. Yemek borusu kanserinden ölenlerin hemen hepsi sigara içtikleri için ölmüşlerdir.
Menopoz sigara içen kadınlarda beklenenden 5-10 yıl daha erken görülür. Bu da kemiklerin erkenden incelmesine ve de erimesine neden olur.
Düzenli bir şekilde sigara içilmesi, deri yapısını bozar, kırışıklıklara yol açar. Bunun yanında dişler sararır ve de kararır, tırnaklar sağlıksızlaşır.
Sigara içenlerin yaraları çok daha zor kapanır.
Sigaranın zararlarını azaltmak için

Sigarayı bırakmayı düşünün ve bunu hem kendi sağlığınız hem de ailenizin sağlığı açısından yapın. Öncelikle sigara dumanıyla kirletilmemiş, temiz hava solumanın, sigara içmeyenlerin hakkı olduğunu anlamamız gerekiyor. Arkadaşlarınızdan nazikçe sigara içmemelerini rica ediniz. Evinizde sigara içilmesini engelleyemiyorsanız, yatak odası, mutfak, banyo ya da başka bir kapalı yeri, sigara içilmesine izin verilmeyen alan olarak belirleyiniz. Sigara dumanı olan yerlerden uzak durunuz ve çocuklarınızın da uzak durmasını sağlayınız.

Yeni çıkan yasalara görede artık sigara satıcıları tezgahlarda teşhir edemeyecekler ve tezgah altı satışlar yapacaklardır. her şeyden önce sağlımıza ve kesemize zararlı olduğunu bilmeliyiz.

yorum
yorum yapın


KategorilerGenel

“Sigaranın zararları nelerdir?” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.