Webmin Kurulumu

Daha önce paylaşmış olduğum CentOS üzerinde Apache, PHP ve MySQL kurulum ve güncellemeleri (LAMP) isimli makelemin devamı olarak bu makaleyi görebilirsiniz. Her ne kadar sunucularımda Webmin kullanmayalı çok uzun zaman olmuş olsada, çoğu kişinin sunucularını yönetmek için kullanıcı arayüzlerine ihtiyaç duyduklarını biliyorum. Kurulum adımlarına geçmeden önce sizlere biraz Webminden bahsetmek istiyorum, hemen arkasından kurulum adımlarına geçebiliriz.

Webmin nedir?

Webmin, web tabanlı sunucu yönetim panelidir. İhtiyacınız olan hemen hemen herşeyi Webmin üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Servis/Paket yönetimleri bu işlemlere dahildir ve kolay kullanıcı arayüzü ile çalışmak size hem zaman hemde kolaylık sağlayacaktır.
Webmin’in tercih edilme sebeplerinin en başında ücretsiz olması gelmektedir. Elbette ücretli rakipleri karşısında eksikleri mevcuttur ancak ücretsiz olması benim gözümde bu açığı kapatmaktadır.

CentOS üzerine Webmin kurulum adımları

Aslında kurulum adımları Webmin’in ilgili web sayfasında yer almaktadır ancak Türkçe kaynak olması adına burada da bulunmasının bir sakıncası yoktur diye düşünüyorum.
Öncelikle şunu belirtmek isterim ki Webmin kurulumunu gerçekleştirebilmeniz için gerekli olan paket Perl paketidir. Webmin kurulumunu gerçekleştirebilmek için LAMP kurulumuna ihtiyacınız yoktur.
Ufak bilgilendirmelerimide yaptıktan sonra artık Webmin kurulum adımlarına geçebilirim.
Komut satırından öncelikle aşağıda bulunan komutu çalıştırarak bugün itibari ile en güncel webmin sürümünü edinelim.

wget http://prdownloads.sourceforge.net/webadmin/webmin-1.570-1.noarch.rpm

www.webmin.com dan güncel dosyayı alınız.

daha sonra aşağıda bulunan kodu çalıştırarak Webmin kurulumunu gerçekleştirelim.

rpm -i webmin-1.570-1.noarch.rpm

Güncel dosyanın adını yazınız.

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra Webmin panelinize 10000. porttan ulaşabilirsiniz. Yani domainadınız.uzantısı:10000 gibi, Foxy UP sunucusunda webmin kullanıyor olsaydım Webmin paneline tapsin.net:10000 şeklinde giriş gerçekleştirebilecektim.

Konu hakkında soru ve sorunlarınızı bana yorum bölümünden bildirebilirsiniz, elimden geldiğince hızlı cevap vermeye çalışıyorum.

KategorilerGenel