CDN nedir ? (Content Delivery Networks)

CDiyelim ki sitemize Amerika kıtasından bir istek gelmekte, bu durumda CDN bu isteğe Amerika kıtasındaki sunucularından cevap vermektedir. Sitemize Türkiye üzerinden başka bir istekte bulunulduğunda bu sefer CDN Avrupa kıtasındaki sunucuları üzerinden ziyaretçimize cevap verecektir. Bu şekilde sitemizi ziyaret eden kullanıcılar sayfamızdaki bir resmi görüntüleyebilmek için bizim sunucumuza ulaşmaya çalışmak yerine en yakındaki CDN sunucusundan bu resmi indirebilecek ve daha kısa sürede sayfayı görüntüleyebilecektir.

Microsoft geçtiğimiz günlerde Microsoft AJAX CDN(Content Delivery Network) hizmetini duyurdu. Bu hizmetin bize sağladiği avantajlar ise; sayfalarımızda kullandığımız AJAX kütüphanelerimizi (jQuery ve ASP.Net Ajax) ücretsiz olarak tüm dünyada bir çok farklı ülkeye yerleştirilmiş serverlar üzerinde cacheleyebilmemiz. Bu hizmetten yararlanabilmek için herhangi bir kayıt işlemi veya ücret talebi bulunmamaktadır. Bu hizmeti hem bireysel hem de kurumsal projelerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Microsoft AJAX CDN Nedir ?

Microsoft AJAX CDN sayfalarınıza jQuery ve ASP.NET AJAX script kütüphanelerini kolay bir şekilde eklemenizi ve bunları dünya üzerindeki binlerce sunucu üzerinden otomatik olarak sunmanızı sağlar.

Mesela Microsoft AJAX CDNi üzerindeki jQuery kütüphanesini sayfanızda kullanmak istiyorsanız yapmanız gereken script tagınızın source özelliğini aşağıdaki şekilde belirtmenizdir.


Sayfamızı görüntülemek isteyen ziyaretçimize bu script dosyası otomatik olarak en yakındaki CDN sunucusundan gönderilecektir. Buda;

Sayfamızın daha hızlı yüklenmesini sağlayacaktır
Bu dosyanın transferi için bandwith parası ödemeyeceğimiz anlamına gelir. Bizim yerimize Microsoft bu maliyeti karşılamaktadır.
Eğer kullanıcı daha önce yine Microsoft AJAX CDNi kullanan başka bir siteyi gezmiş ise bu script dosyası browserin cacheinde saklanacağından. Browser tarafından tekrardan indirilmesine gerek kalmayacaktır. Bu da sayfamızın daha hızlı yüklenmesini sağlayacaktır.
Microsoft AJAX CDNi ile ilgili detaylı bilgiyi ve CDN sunucuları üzerine yüklenen tüm kütüphaneleri ve adreslerini buradan görebilirsiniz.

KategorilerGenel