VMWARE Kurulumu Linux İçin

Merhaba bu yazımda sizlere ücretsiz bir sanallaştırma programı olan vmware 2.0 kurulumundan bahsedeceğim. Bildiğiniz gibi bir çok sanallaştırma programı bulunmakta fakat bir çoğu ya lisans ücretleri yüzünden yada performans açısından tercih edilmemektedir. Vmware 2.0 ise lisans sorunu olmadan ve kararlı bir yapıda stabil çalışan bir program olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Dilerseniz lafı fazla uzatmadan kurulum aşamasına geçelim

Kurulum işlemlerine başlamadan önce dilerseniz bazı güncellemele r yapalım. Bunun için ssh da yapmanız gereken işlem şu şekilde olmalıdır;

yum -y update

bu işlemin hemen arkasından sırasıyla sunucumuza aşağıdaki paketleri kuralım.

yum -y install gcc

yum -y install kernel-devel

yum -y install kernel-headers

yum -y install xinetd

bu işlemleride tamamladıktan sonra

http://www.vmware.com/freedownload/login.php?product=server20

adresinden Linux platform için olan .tar.gz dosyasını masa üstümüze veya uzakmasa üstü olan bir windows server’a indirelim. Vmware ne yazık ki ssh üzerinden wget komutu ile dosya çekmeye izin vermemektedir.

kurulum için gerekli olan tar.gz dosyasını /usr/local/src dizinine yüklediğinizi varsayarak kurulum anlatımına devam ediyorum ve ssh da yapmanız gereken işlemler şu şekildedir.

cd /usr/local/src

tar xvfz VMware-server-2.0.0-122956.i386.tar.gz

kurulum dosyalarını tar.gz den çıkardıktan sonra

cd vmware-server-distrib/
./vmware-install.pl

işlemlerini yapalım ve kurulum işlemini başlatalım. Kurulum işleminiz başladıktan sonra eğer bu konuda bilginiz mevcut değil ise default değerler ile kurulumu tamamlamanızı tavsiye ederim. Default değerler ile kurulum yapmak için gelen seçeneklere Enter demeniz yeterlidir.

Kurulum tamamlandığında

http://serveripadresiniz:8222 den vmware panelinize ulaşabilirsiniz.

Alıntıdır.

KategorilerGenel